Xanda First Class szabályok

Súlycsoportok és kötelező öltözékek Xandához

Mérkőzés: 2x3 perces mérkőzések, döntetlen esetén harmadik menet; döntők 3x3 percesek szünet 1 perc

Súlycsoportok: Három összevont súly kategória, , a) -70 kg b) 70 - 85 kg c) +85 kg.

• Stílusnak megfelelő ruházat

• Rövid vagy hosszú nadrág kötelező (nem lehet testhez feszülő)

TILOS!

Fülbevaló, gyűrű, lánc, vagy bármilyen olyan tárgy viselése, amely a versenyzőben vagy riválisában kárt tehet, kizárással büntetendő.

Versenymező

A versenymező 7x7 méteres, 60 cm-rel a padló fölé emelve, és 1 méteres területet szabadon van körbe biztonsági okokból, a pást mellett szőnyeggel borított biztonsági zóna kell legyen a ledobások miatt. A terület fele ring kötélel van elátva.

Támadási módok

Mindenféle ütés, nyitott kezes technika, mindenféle rúgás, söprés, mindenféle dobás és földharc technika, ( leszorítás, fojtás, feszítés ) minden irányból.

Tilos: fejelés, harapás, földön fekvő ellenfél ütése rúgása, ráugrás

Érvényes támadási felületek: fejtető, arc, nyak fojtással, mellkas, vállak, karok, has, comb, , lábszár, lábfej

Tiltott pontok: nyakszirt, herék, ágyék, szem, térd, torok, a gerinc ütéssel és rúgással.

Érvényes támadó felületek:

A kéz kesztyűvel fedett része, az ujjakkal, könyökkel, térdel, lábbal, vállal, alkarral egyaránt lehet támadni.

Szabályok a versenyzők részére

A Xandában résztvevő minden versenyzőnek rendelkeznie kell:

• ·azonosító igazolvány: személyi igazolvány, útlevél

• orvosi igazolás

• minden versenyzőnek be kell tartania a szabályokat a verseny során pedig engedelmeskedniük kell a bíró kézjelzéseinek.

• Óvás esetén a versenyző edzőjének írásos beadványt kell eljutatnia a versenybírósághoz vagy a főbíróhoz.

Pontozás

Csak az erővel végre hajtott támadásokért lehet pontot adni. A felületes vagy nem direkt illetve érintőleges gyenge technikákért nem adható pont.

1 pont

1. ütés testre

2. ütés arcra fejre

3. ütés és rúgás combra és lábra

4. mikor egyikőjük sem támad 8 másodpercig, a bíró kijelöli egyiküket, hogy támadjon, ha ez további 8 másodpercig nem támad 1 pontot veszít (figyelmeztetés)

5. Aki dobással földre viszi ellenfelét

6. aki nem tartja be a 4. pontban leírt figyelmeztetést

7. véletlen elesés technika használása nélkül

8. fogásban bevitt ütésekért és rúgásokért

2 pont

1. a rivális elesik és a dobást bemutató feláll vagy földharcot kezdeményez egyből technikát alkalmaz.

Leütés:

Ha a küzdőt úgy megütik vagy rúgják hogy megrogy, illetve megszédül érvényes technikától, és a bíró rászámol, de a nyolcadik számolásnál, feltett kézzel a küzdelem folytatását jelzi 3 pont.

K.O.

Kiütés ha valakit érvényes akció közben akkora támadás ér, hogy a bíró rászámol és a nyolcadik rászámolásig sem mutat küzdő hajlamot.

Nem jár pont

1. életpontok ütéséért

2. ha mindketten elesnek

3. földharc közben végrehajtott ütésekért és rúgásokért

4. amikor az egyik versenyző védekezés céljából felemeli egyik lábát, és riválisa arra ütést visz be.

5. amikor a földön fogásban az egyik megüti a másikat

6. amikor együtt mennek le a versenymezőről

A versenyszőnyeg elhagyása

1. A versenynégyzet elhagyását érvényes technika kell hogy okozza (rúgás, ütés, dobások), nem érvényes, ha ezt tolás idézi elő, vagy ha mindkét versenyző elhagyja a versenyterületet.

2. Megemelt szőnyeg: első kilépés 3 pont levonás, második kilépés 5 pont levonás, harmadik kilépés a menet elvesztése

3. Padló szintjén levő szőnyeg: első kijövetel 1pont levonás, második 2 pont levonás, harmadik kijövetel 3 pont levonás, negyedik a menet elvesztése.

Győzelem:

1. Az győz, akinek a menetek végén több a pontja.

2. Az nyer, aki kiüti az ellenfelét.

3. Az nyer, aki az ellenfelét egy meneten belül háromszor érvényes technikával eltávolítja az emelt pástról.

4. Az győz aki háromszor 10 mp.-ig leszorítja ellenfelét úgy, hogy annak háta a pástot érinti.

5. Az a győztes, aki ellenfelét feladásra kényszeríti úgy hogy az tenyér ütésekkel a páston vagy ellenfelén jelez.

6. Az a nyertes, akinek ellenfele sérülés miatt nem tudja folytatni a küzdelmet, vagy az orvos nem engedi küzdeni.

A mérkőzés elvesztése

1. Az egyik versenyző nagy technikai fölénye esetén a központi bíró, a többi bíró beleegyezésével neki adhatja a győzelmet.

2. Ha a doktor a központi bíró beleegyezésével úgy dönt, hogy a versenyző nem folytathatja (nem szabálytalanság miatt).

Idő limitek:

1. Össze kapaszkodás maximum 5 mp.-ig

2. Földharc érvényes technikáig 15 mp. ha fogásra, fojtásra, feszítésre, leszorításra, kerül sor vagy nagy valószínűséggel bekövetkezik, további 15 mp.

3. 8 mp.-belül valakinek támadni kell.

Szabálytalanságok és büntetések

Technikai szabálytalanságok

1. Ha egy versenyző a küzdelem félbeszakítását kéri, csak azért mert nehéz helyzetben van.

2. Ha egy versenyző tiszteletlenül viselkedik a bíróval vagy nem engedelmeskedik neki.

3. Ha az edző vagy a klubtársak mérkőzés alatt nem oda illő módón viselkednek káromkodnak.

4. Ha továbbra is a figyelmeztetés után is folytatólagosan renitenskednek.

5. Ha a versenyző a fogvédője nélkül lép a versenymezőre, vagy a mérkőzés során szándékosan hagyja kiesni.

Testi szabálytalanságok

1. Ha a versenyző a kezdő jelzés előtt támad, vagy ha folytatja a támadást a ÁLLJ (stop) után.

2. Tiltott pontok támadása.

3. Tiltott technika alkalmazása.

Büntetések: figyelmeztetés, intés, kizárás

Figyelmeztetés (1 pont levonás)

1. Nem szándékos szabálytalanság (amikor az egyik versenyző megsebesíti ellenfelét)

2. ÁLLJ (stop) után egyik vagy mindkét versenyző tovább fog.

3. ÁLLJ (stop) után egyik vagy mindkét versenyző tovább támad

4. Ha az edző vagy a klubtársak mérkőzés alatt nem oda illő módon viselkednek káromkodnak.

Intés (2 pont levonás)

1. Azt a versenyzőt aki nem tartja be a szabályokat meg kell inteni.

2. Ha a versenyző az első intés után elköveti ugyanazt a szabálytalanságot, ismét meg kell inteni.

3. A harmadik intés után ki kell zárni.

Kizárás

1. Azt a versenyzőt a ki verseny során összegyűjt 6 intést, ki kell zárni.

2. Azokat a versenyzőket akik felkészületlenül küzdenek ki kell zárni

3. Kizárással kell büntetni azt a versenyzőt, aki nem adja meg a kellő tiszteletet a bírónak, vagy nem engedelmeskedik neki.

4. Azt a megbüntetett versenyzőt vagy edzőt, aki megzavarja a versenyt ki kell zárni.

5. Kizárással jár ha az egyik versenyző megüti földön lévő ellenfelét (még ha csak térdet vagy kezet érint).

6. Ha egy versenyző szándékosan megsebesíti ellenfelét, ki kell zárni.

7. Doppingszert alkalmazó versenyzőt kizárással kell büntetni.

Versenybíróság és bírók

Főbíró

1. A főbíró a bajnokság abszolút döntőbírája

2. A szabályokat nem változtathatja meg

3. Csak komoly problémák esetében szakíthatja meg a versenyt időlegesen vagy véglegesen

4. Csak komoly problémák ill. a bajnokság jó kimenetele a érdekében diszkvalifikálhat versenyzőt, edzőt, egész csapatot, vagy bírót.

5. Ő dönt a bírók közti véleménykülönbség esetén, döntése megfellebbezhetetlen.

A versenybíróság elnöke

• Ő készíti elő az összes verseny formanyomtatványt

• Ő ellenőrzi az összes pontszámot

• Ő állítja össze a követelményeket a versenybíróság asztalához (orvosi igazolás, ha van nevezési díjak)

• Aláírja az összes verseny formanyomtatványt a vezetőbíróval.

A vezetőbíró

• Ő készíti elő az összes verseny formanyomtatványt a versenybíróság elnökével

• Ő helyezi el az oldal-és központi pontozóbírókat

• Közbeszólhat ha véleménykülönbség van az oldal ill. központi bírók közt, ha ez továbbra is fennáll, megkérdezi a főbírót.

• Aláír minden verseny nyomtatványt a főbíróval

• Felelős minden verseny mezőért (versenyzők, edzők, felelősök és nézők mindenki a maga helyén)

Bíráskodás

• Számolás 3 másodpercig

Ha a versenyző szándékosan elesik nem maradhat a földön 3 másodpercnél tovább, különben 1 pontot veszít.A szándékos elesés után a küzdelem nem folytatódhat 2 másodpercig.

• Számolás 10 másodpercig

- 1 Ha egy versenyzőt érvényes pontokon támadnak a, és földre kerülve 10 másodpercnél tovább nem tud fölállni, vagy ha fel is tud állni de nem ura mozdulatainak, az ellenfele nyer.

- 2. Ha a versenyző ellenfelét a szabályokban nem engedélyezett technikákkal támadja, vagy tiltott pontokat támadva eléri ellenfele földre kerülését, vagy ha önkontrollját 10 másodpercnél nem nyeri vissza eléveszti a mérkőzést (diszkvalifikáció)

• Számolás 0-5 másodpercig: a versenyző nem veszít pontot

• Számolás 5-10 másodpercig: a versenyző 3 pontot veszít

Ez a két eset akkor használatos ha a versenyző nem támad vagy nincs nehéz helyzetben

A verseny ideiglenes megszakítása

A bíró a következő esetekben szakíthatja meg a versenyt:

1. ha a versenyző földre kerül (kivéve szándékos elesést), ill. ha kimegy

2. ha a versenyzőt szabálytalanságért megbüntetik

3. ha versenyző megsérül

4. ha versenyzők 2 másodpercnél tovább fognak

5. ha valamelyik versenyző keze felemelésével valamilyen problémát jelez (kiv. dobások)

6. ha vezetőbírónak technikai problémákat kell megoldania

7. ha vezetőbíró vagy a központi bíró valamilyen veszélyre lesz figyelmes

8. ha versenymező versenyzésre alkalmatlan

Versenybíróság összeállítása

Minden versenymezőnél egy elnök és 5 bíró van. A bírók készítik elő a versenylapokat, az elnöknek minden szabályt tudnia kell. Ő mutatja be a versenyzőket, adja a pontokat ellenőrzi a bírók feladatai, aláírja az összes verseny lapot, félbeszakítja a versenyt ha az egyik résztvevő 6 intést összeszedett, vagy ha technikai problémák merülnek fel.

Bírók összeállítása

Minden versenymezőnél 1 központi és 4 oldalbíró van. Professzionális verseny esetében számuk 8 is lehet.